Отзиви за Паметник на Петко Р. Славейков. (Музей) в Трявна (Габрово).
Паметник на Петко Р. Славейков
ул. „Асеновци“ 6, 5350 Трявна, България
Описание
Информация за Паметник на Петко Р. Славейков, Музей в Трявна (Габрово)
Тук можете да видите местоположението, работното време, време на посещаемост, контакти, снимки и реални отзиви, направени от потребителите.
Това място има добри отзиви, това означава, че те се отнасят добре с клиентите си и ще се чувствате чудесно с техните услуги, препоръчва се на 100%!
Карта
Работно време на Паметник на Петко Р. Славейков
Понеделник
Отворено 24 часа
Вторник
Отворено 24 часа
Сряда
Отворено 24 часа
Четвъртък
Отворено 24 часа
Петък
Отворено 24 часа
Събота
Отворено 24 часа
Неделя
Отворено 24 часа
Отзиви за Паметник на Петко Р. Славейков
З. Д.
Ако не сте били в Трявна, непременно трябва да посетите този красив възрожденски град!
Много история, много изкуство, много жив, възрожденски, български дух има тук и определено има какво да се види!
Г. Г.
Петко Рачев Славейков
Петко Рачов Славейков е роден на 17 ноември през далечната 1827 година в град Търново. Ражда се в зимника на бащината си къща, защото около нейното топло огнище са се настанили турски войници, които са изгонили семейството. Баща му, Рачо казанджията, бил беден и слабо образован, но много трудолюбив и с горд български дух. Той учи децата си да обичат учението и родината си. Майката на Петко пеела чудесно. Когато в селото на майка си Петко вижда славеи, те го впечатляват дотолкова, че променя фамилията си на Славейков.Още на 5-годишна възраст Петко започва да се учи в килийнотоучилище в родния му град. На 10 години момчето е научило всичко,което това училище може да му даде и жадно за повече знания, постъпва в друго - в гръцко и турско училище. Полага изключителни грижи за своето самообразование. Едва 16–годишен П.Славейков става учител в родния си град. По-късно се мести от град в град и от село в село. Обучава децата,просвещава възрастните и сам продължава да се образова. Искада научи учениците си да обичат труда, учението, родината си исвободата.Петко Славейков, който е изпратен като учител в Трявна. Тук севенчава за съпругата си Ирина.Има девет деца, едно от които е ине по-малко прочутия от баща си Пенчо Славейков.Със стихотворенията на Славейков за деца са израснали много поколения. Тези стихотворения са достигнали и до наши дни. Посветени са на родината, на природата, на майката, на детските желания… Събирал е народни песни, предания, пословици и поговорки, които научавал от мъдри българи и ги записвал. Загрижен за образованието на българчетата, П. Славейков съставя 4 читанки, за да имат децата от какво да се учат. С творбите си Славейков е искал да научи децата да ценят труда и знанието, да бъдат упорити.
Малък Пенчо
П.Р. Славейков
Пенчо бре, учи! Пенча го мързи,
Пенчо си мълчи. Гледа да лежи –
Пенчо бре, чети! ходи, та се май
Муси се, сумти. Дири да играй.
Пенчо бре, чети! Време се мина,
Пенчо не чете. Пенчо порасна
Пенчо, работи! Иска да яде –
Пенчо пак не ще… няма от къде.
Петко Рачев Славейков написва това стихотворение, поучавайки снего собствения си невръстен син. Творба е повлияла на малкия Пенчо, защото впоследствие той става един от най-
бележитите български писатели. В онези далечни времена не е имало забавления за децата,
каквито сега имате в изобилие. Славейков се е погрижил за това – преработил е различни игри, научени от стари хора. Две от тези игри са „Дай, бабо, огънче” и „Пиу, пиу, вранке”.
Славейков издава и първото българско детско списание “Пчелица”. На страниците му могат да се открият четива с познавателен характер за произхода на земята, животните, растенията, за живота на велики хора, Петко Славейков прави първият превод на “Робинзон Крузо”.
Н. Н.
Много ми хареса , интересни неща от живота на Славейков.
М. С.
Добри театри
Р. Ч.
Хареса ми
Г. Т.
H. o. G.
Ц. Ц.
Р. Ц.
G. K.