Отзиви за Часовниковата кула. (Музей) в Пазарджик (Пазарджик).
Часовниковата кула
Пазарджик Център, ул. „Отон Иванов“ 65, 4400 Пазарджик
Описание
Информация за Часовниковата кула, Музей в Пазарджик (Пазарджик)
Тук можете да видите местоположението, работното време, време на посещаемост, контакти, снимки и реални отзиви, направени от потребителите.
Това място има добри отзиви, това означава, че те се отнасят добре с клиентите си и ще се чувствате чудесно с техните услуги, препоръчва се на 100%!
Карта
Отзиви за Часовниковата кула
Служела е за градски часовник. По запазени източници се смята, че е била с форма на правилна призма с основа шестоъгълник, осмоъгълник или дванадесетоъгълник, издигната върху постамент с форма на паралелепипед. Часовникът се намирал в ниша, разположена върху пирамидата над постамента. Надпис върху плоча на кулата гласял: „Честният Ибрахим ага Хайрулов ни удостои с направата на този часовник, който бие час по час и весели града“. Била изписана и годината на построяване на часовника – 1154 по ислямския календар (1742 по Грегорианския). През 1924 година, след Чирпанското земетресение, часовниковата кула се порутила и от нея останали само каменните основи и постаментът, изпълнен със зидове от ломен камък с височина около 6 м над терена.
Единствената известна фотография на първата кула е направена през 1923 година от проф. Иван Батаклиев. Запазена е и картина на тогавашната часовникова кула от художника Стоян Василев. До около 1980 г. камбаната на часовниковата кула се съхранява в училище „Георги Брегов“, но след това следите ѝ се губят.
„Ротари клуб – Пазарджик“ започва да възстановява часовниковата кула по идея и проект на архитект Христо Герасимов. Новият проект предвижда възстановяване на кулата максимално близо до първоначалния ѝ вид. Изработването на проекта и издаването на необходимите разрешителни отнемат около 7 години.
Началото на строителните дейности официално е поставено на 24 май 2009 г. В метална капсула на времето, която е зазидана в стените на кулата, инициаторите поставят послание към бъдещите поколения на град Пазарджик, както и кратка история на кулата. За осъществяването на проекта започват да се събират средства чрез дарителска кампания. Часовниковата кула е завършена и е официално открита на 21 май 2010 г. – Деня на Пазарджик.
В днешния ѝ вид са запазени съхранените каменни основи с височина около 6 м, които се надграждат с клетъчна зидария – редуване на тухли стар формат с плътна фугировка. Над тях се изгражда пирамида с височина 3 м, която осъществява преход към осмостенна призма. В нишата, където е бил оригиналният часовник, са разположени скулптури на покровителите на Пазарджик Св. св. Константин и Елена, изработени от професор Стефан Лютаков. Следва осмостенна призма с височина около 10 м, във вътрешността на която има метална стълба и малки прозорчета (мазгали) за осветяване. На страните на върха на кулата са монтирани 4 швейцарски часовника. Върхът на кулата завършва с четирискатен островърх покрив. Цялата часовникова кула е с височина 27 м с гръмоотвода.
Много вкусни торти и персонала е много любезен!Страхотни са!
Забележителен туристически обект на поне 600 години.
Част от историята на града.
Площад без автомобили , чудесно место за разходка с деца .
Леко кичозно изпълнение
Красива и величествена историческа забележителност!!!
Прекрасно място за отдих.
Красиво място
Красива, а центъра приятен и чист
История
Едно от знаковите места в Пазарджик
Емблематично място за град Пазарджик
Уникално местенце
Красиво и старинно
Интересно да се види.
Една от забележителностите на Пазарджик
Символът на Пазарджик
Кичозно
История
Изглежда прекрасно
всяка сутрин от 7-00ч. звънете на камбаните, добро утро! нямате нужда от аларми
Ok
(Преведено)
Добре
Супер
Супер
Контакт
Снимки
Street view & 360
Видеоклипове
Всички
Най нови