Отзиви за Музеен комплекс с.Белчин. (Музей) в Самоков (София).
Описание
Информация за Музеен комплекс с.Белчин, Музей в Самоков (София)
Тук можете да видите местоположението, работното време, време на посещаемост, контакти, снимки и реални отзиви, направени от потребителите.
Това място има добри отзиви, това означава, че те се отнасят добре с клиентите си и ще се чувствате чудесно с техните услуги, препоръчва се на 100%!
Карта
Работно време на Музеен комплекс с.Белчин
Понеделник
Затворено
Вторник
Затворено
Сряда
9:00ч.–16:30ч.
Четвъртък
9:00ч.–16:30ч.
Петък
9:00ч.–16:30ч.
Събота
9:00ч.–17:30ч.
Неделя
9:00ч.–17:30ч.
Отзиви за Музеен комплекс с.Белчин
V. D.
Етнографският музей се намира в дясно преди крепостта Цари Мали град. Може да се закупи комбиниран билет. Печатът е един, както и марката. Има свободен паркинг. В магазинчето за сувенири могат да се закупят интересни неща. Усещане за българското..
Препоръчвам!
P. B.
Магнетично село . Посещавам го често , много ме зарежда......
L. P.
Музеят е запазил старинната атмосфера!
S. I.
Страхотно място връща те години назад
С. Н.
Самобитността на Българския бит на едно място.
Б. k.
Музейният комплекс представлява къща с дворно място.Обзаведена с мебели и предмети от бита ,от началото на миналото столетие.Интересно за по-младите.В приземния етаж има витрини с документи.В двора каруца от миналото.
Служителката много любезна и отзивчива.Разказва много интересно.
Важно - с един и същи билет можете да разгледате музея и Цари Мали Град.
Препоръчвам разглеждането му.Заслужава си.
Н. Г.
Интересно и изключително красиво!
v. d.
Всичко е запазено и чисто. Също така получаваш безплатни записи на гид.
K. A.
Полезна информация съчетана с красиво място.
Р. П.
Много добре преставена и съхранена е Българщината !
N. K.
Чудесно място. Заслужава си да се посети.
B. Y.
Красиво място с възстановки на местния бит!
R. D.
Прекрасно място!
U.
Етнографският музей в село Белчин е изграден през 2007г. като филиал на Градския исторически музей - гр. Самоков и се намира в непосредствена близост до изцяло реставрирания средновековен храм "Св. Петка" в подножието на хълма "Св. Спас". За да отговори на своето предназначение и да се слее с духа на мястото, сградата на музея е проектирана като концептуална реплика на Копривщенска къща от първата половина на 19 ти век (такива къщи се срещат в село Белчин). В музеят се събират експозиции на вещи с различна битова тематика, съхранили културата и традициите на населението през вековете. Основната цел на инициативата беше подпомагането развитието на културно историческия туризъм в общината чрез обособяването на един интегриран културно исторически комплекс в с. Белчин, състоящ се от реставрирания средновековен храм "Св. Петка", етнографския музей, късноантичната крепост и раннохристиянската църква на хълма "Св. Спас". При проучването на целия комплекс бяха открити много факти, връщащи историята на с. Белчин векове назад. Изграждането на музея в селото е свързано и с нуждата от създаването на благоприятна среда и условия за продължаването на изследователската дейност на археолозите, изкуствоведите и други учени в района за разкриване, реставриране и популяризиране на обекти на културно-историческото наследство.
Функционално и образно сградата репликира балканска къща от първата половина на 19-ти век. В приземния етаж, изграждан в оригинала с тежки каменни зидове, маркирани със сантрачи, са се разполагали помещения за животни, производство на храни и хранителни складове, както и за продукция от основния поминък на семейството. В музейната сграда това ниво е посветено на производствената дейност, като продължение на експозицията на открито.
Вторият етаж по традиция контрастира с приземния: лекотата на белите стени, дълбочината на чардака, изящните дървени парапети, откритото дърво на тавани и подове са характерен белег и на музейната сграда. В трите основни помещения на чардака, подчертан от уютния кьошк и директната еднораменна стълба, се разполагат експозиции, свързани с ежедневния бит на семейството, дрехи, украшения, лично и ловно оръжие и характерни документи и четива.
Покривът е четирискатен, пирамидален, с покритие от едноолучни червени керемиди - точно такъв, какъвто е създал градоустройственият уют на сгушените в пазвите на планината селца, или драматичните силуети на подбалканските градове от няколко десетилетия по-късно.
И още нещо, характерно за традиционното градоустройство - стената на приземния етаж към пешеходната алея е част от масивната ограда на имота, а еркерът на втория етаж се надвесва над алеята. Този ефект допринася за засилването на впечатлението за автентичност и човешки мащаб.
В. К.
Красив и добре поддържан музей.
P. Y.
B. T.
Very peaceful and beautiful place.
(Преведено)
Много спокойно и красиво място.
К. К.
Б. П.