Отзиви за Църква-музей "Рождество Христово". (Музей) в Велико Търново (Велико Търново).
Църква-музей "Рождество Христово"
ул. „Рождество Христово“ 2, 5029 Велико Търново, България
Описание
Информация за Църква-музей "Рождество Христово", Музей в Велико Търново (Велико Търново)
Тук можете да видите местоположението, работното време, време на посещаемост, контакти, снимки и реални отзиви, направени от потребителите.
Това място има добри отзиви, това означава, че те се отнасят добре с клиентите си и ще се чувствате чудесно с техните услуги, препоръчва се на 100%!
Карта
Работно време на Църква-музей "Рождество Христово"
Понеделник
9:00ч.–17:00ч.
Вторник
12:00ч.–17:00ч.
Сряда
9:00ч.–17:00ч.
Четвъртък
9:00ч.–17:00ч.
Петък
9:00ч.–17:00ч.
Събота
9:00ч.–17:00ч.
Неделя
9:00ч.–17:00ч.
Отзиви за Църква-музей "Рождество Христово"
G. G.
Една от най-прекрасните църкви на територията на България. Количеството стенописи е невероятно. От шестнадесети до седемнадесети век неизвестни зографи са оставили знанията си по стените. Можем да разпознаем истории от Стария и Новия завет. Акцент можем да поставим върху "Мъжкото отделение". Там са изобразени основно сцени от живота на Исус Христос: от самото начало на живота му, през Страстната седмица и до чудесата след възкресението.
В "Женското отделение" основно внимание можем да обърнем на Богородичният акатист и изображенията на дванадесетте древногръцки философи.
В предверието погледа е привлечен от "Колелото на живота", изобразяващо много пълна картина на нашия живот и етапите, през които преминаваме.
Не пропускайте тази църква, защото заслужава всеки един лев от входната им такса.
J. S.
Храмът “Рождесто Христово” се намира в югозападната част на Арбанаси.
Представлява масивно изградена каменна постройка с размери 28,80 х 10,40 м, подслонена
под широките скатове на трискатен керемиден покрив.Храмът “Рождество Христово” има сложна и продължителна история. През втората половина
на XVI в. е издигнат храм, който е заемал обема на сегашния наос. Зографията му е
завършена през 1597 г. През втория строителен етап към вече съществуващата църква са
пристроени параклис от север и притвор от запад, обединени от открита, засводена Г-образна
галерия от север и екзонартика от запад. Строителните дейности са извършени в периода
между 20-те години на XVII в и 1632 г. По време на третия строителен етап междуарковите
пространства на преддверието, галерията и екзонартиката са зазидани с тънка каменна
зидария. Оформени са прозоречни отвори, защитени с метални решетки. Хронологическите
граници в които се вмества зазиждането е времето след 1632 г. и преди 1643 г. Цялата
вътрешност на църквата е покрита със зография, изпълнението на която е станало на етапи –
1597 г., 1632 г., 1638 г., 1643 г., 1649 г., 1681 г. В рамките на тези близо девет десетилетия
възниква уникален стенописен ансамбъл, който няма равен в българските земи по тематична
широта и енциклопедичност.
K. K.
Лично за мен това е Българската Систинска капела! Оставаш без дъх от фреските навсякъде по стените на манастира, още повече че не прави никакво впечатление гледайки го отвън! Жалко че е забранено да се правят снимки вътре! Посетете го!!
H. S.
Късносредновековната църква "Рождество Христово" се намира в югозападната част на с. Арбанаси.
Превърнатият в музей храм има впечатляваща и богата история. Създаден като енорийски за село Арбанаси, той е бил част от комплекса на резиденцията на Търновската митрополия, в период когато Търновската епархия е под юрисдикцията на гръцката Цариградска патриаршия.
За да стигне до днешния си вид църквата “Рождество Христово” е преизграждана многократно и е преминала през няколко строителни етапа. През втората половина на XVI в. е издигнат първоначалният храм, който е заемал обема на сегашния наос. Зографията му е завършена през 1597 г. През втория строителен етап към вече съществуващата църква са пристроени параклис от север и притвор от запад, обединени от открита, засводена Г-образна галерия от север и екзонартика от запад. Строителните дейности са извършени в периода между 20-те години на XVII в и 1632 г. По време на третия строителен етап междуарковите пространства на преддверието, галерията и екзонартиката са зазидани с тънка каменна зидария. Оформени са прозоречни отвори, защитени с метални решетки. Хронологическите граници в които се вмества зазиждането е времето след 1632 г. и преди 1643 г.
Самата църква представлява масивно изградена каменна постройка с общи размери 28,80 х 10,40 м, подслонена под трискатен керемиден покрив. По план черквата се състои от олтар, наос и притвор, разположени по оста изток-запад, параклис “Св. Йоан Предтеча” със самостоятелно преддверие от север, обединени с Г-образна галерия от север и запад. Апсидата се издига до половината от височината на източната фасада и има самостоятелно покритие. Южната стена е плътна, раздвижена единствено от четири прозоречни отвора. Две трети от северната и цялата западна стени представляват сляпа аркада. Западната фасада е симетрично решена. По централната и ос е поместен отворът на входната врата, а над него е традиционната патронна ниша. Притворът на параклиса е засводен с масивен полуцилиндричен свод, каквото е и засводяването на първия притвор и наоса.
Цялата вътрешност на църквата е покрита със зография, изпълнението на която е станало на етапи – 1597 г., 1632 г., 1638 г., 1643 г., 1649 г., 1681 г. В рамките на тези близо девет десетилетия възниква уникален стенописен ансамбъл, който няма равен в българските земи по тематична широта и енциклопедичност.
Иконографската програма в наоса е опростена и достъпна за възприятие. В конхата на апсидната ниша са представени допоясна фигура на Богородица Платитера, Евхаристия и Мелисмос. В първия регистър разположен по северната и южна стени на наоса са изобразени светци-войни – св. Димитър, св. Георги, св. Нестор и светци-лечители и безсребреници: св. Козма, св. Дамян, св. Пантелеймон, св. Трифон. Регистърът над тях е зает с фриз от медалиони, в които са представени бюстови изображения на многобройни християнски светци и светици. Следващите два регистъра са заети от сцени илюстриращи Празниците, Страданията и Чудесата Христови. В горната част на западната стена е изписана сцената “Преображение Господне”. Под нея е разположена голямата многофигурна композиция “Успение Богородично”. От двете си страни тя е фланкирана от по-малките като мащаб сцени “Рождество Богородично” и “Въведение на Мария в храма”. Първият регистър е зает от изображенията на св. св. Константин и Елена, св. Кирияки и св. Параскева. Върху свода се извисяват внушителните изображения Христос-Емануил, Христос-Пантократор и Новозаветна Троица.
S. P.
Много съм впечатлен от рисунките по стените на тази църква. Няма празно място и всичко е нарисувано с идея! Има много история на това място!
f.
Прекрасно реставрирана църква с много запазени стенописи. Мил и любезен персонал.
K. M.
Част от многото църкви музеи в района които са просто задължителни за посещение.
Л. К.
Фантастични стенописи и интересен интериор. Заслужава си входната такса.
B. N.
Не мога да посетя Арбанаси и да не дойда до нея.
a. a.
Стенописите в църквата са от 16 век
P. T.
Църквата посетете и свещи запалете
L. G.
Прекрасно място. Уникални стенописи.
B. Y.
Красива стара църква!
Ц. Б.
Много е интересно и вълнуващо!
Л. Д.
Уникално изографисана. Страхотно.
S. K.
Църква от 15 в.
I. A.
Великолепен паметник !
F. M.
(Преведено) Тук се намира църквата „Рождество Христово“. Отвън нищо не може да се представи. Църквата е много малка и ще видите здрави плотове, които да държат стените. Веднъж вътре картините са възвишени. За достъп ще са необходими 3 лв. Отзад, точно преди параклиса, който е недостъпен поради защитата на рисунките, вляво от вратата ще намерите колелото на живота. Превъзходна картина, относително добре описана в пътеводителите. Възхитете се на около 3500 знака, които покриват стените.
(Оригинал)
Voici l'église de la nativité. A l'extérieur rien n'est imaginable. L'église est toute petite et vous verrez des contre forts pour tenir les murs. Une fois rentré à l'intérieur les peintures sont sublimes. 3lev vous seront demandés pour y accéder. Au fond juste avant la chapelle inaccessible pour raison de protection des peintures, sur la gauche de la porte vous trouverez la roue de la vie. Superbe peinture relativement bien détaillée dans les guides de voyages. Admirez les quelques 3500 personnages qui recouvrent les murs.
E. J.
(Преведено) Задължително посещение без съмнение.
Считана за най-красивата църква в България. Не заради интериора, а заради свежите интериори
(Оригинал)
Visita obligada sin duda.
Considerada la Iglesia mas bonita de bulgaria. No por su interior pero si por sus frescos interiores
N. D.
The paintings and the pictures on the walls of this old church are a must see. So calm and peaceful.
(Преведено)
Картините и картините по стените на тази стара църква задължително се виждат. Толкова спокойно и спокойно.
J. M.
Excellent original late 15th & 16th century frescos. Amazing detail. The wheel of life fresco is truly unique! Worth the side trip if you haven't had your fill of churches.
(Преведено)
Отлични оригинални стенописи от края на XV и XVI век. Невероятна подробност. Колелото на фреската на живота е наистина уникално! Заслужава си пътуването, ако не сте имали пълни с църкви.
Y. S.
(Преведено) Отлично, заслужава си да се види
(Оригинал)
很赞,值得一看
S. P.
It is a nice church in Arbanassi with beautiful and well conserved murals on all building walls. The church was built in 3 stages and has seperate sections for men (naos) and women (narthex).
(Преведено)
Хубава църква в Арбанаси с красиви и добре запазени стенописи по всички стени на сградата. Църквата е построена на 3 етапа и има отделни части за мъже (наос) и жени (нартекс).
T. A.
Cosy family hotels, UNESCO preserved chirche and lovely mountain scenary.
Also visit the nearby city of Veliko Tarnovo - lovely city, people speak English, great historical sightseeings and amazing nature. Must see if you are in Bulgaria.
(Преведено)
Уютни семейни хотели, запазена от ЮНЕСКО църква и прекрасен планински пейзаж.
Посетете и близкия град Велико Търново - прекрасен град, хората говорят английски, страхотни исторически забележителности и невероятна природа. Трябва да видите, ако сте в България.
S. R.
(Преведено) Ла Арбанаси беше страхотно, село-музей с 200 годишни къщи. Следващият път ще отседнем там
(Оригинал)
La Arbanasi a fost superb, un sat muzeu cu case de 200 de ani Următoarea data vom sta acolo
C.
Difficult To describe such beauty. Horror vacui of emotional paintings. Really amazing.
(Преведено)
Трудно е да се опише такава красота. Horror vacui от емоционални картини. Наистина невероятно.
h. p. e. a.
(Преведено) Красив. Много хубаво място в България. Все едно си в средновековието.Да го опознаеш
(Оригинал)
Hermoso. Muy lindo lugar en Bulgaria. Es como estar en el medioevo.Para conocerlo
A. D. V.
(Преведено) Без съмнение това е православната Сикстинска капела. ефектен
(Оригинал)
Sin duda es la Capilla Sixtina ortodoxa. Espectacular
H. d. L.
Really nice frescoes. No photo inside!
(Преведено)
Наистина хубави фрески. Без снимка вътре!
A. I.