Отзиви за Храм "Св. Тодор". (Църква) в Кюстендил (Кюстендил).
Описание
Информация за Храм "Св. Тодор", църква в Кюстендил (Кюстендил)
Тук можете да видите местоположението, работното време, време на посещаемост, контакти, снимки и реални отзиви, направени от потребителите.
Това място има добри отзиви, това означава, че те се отнасят добре с клиентите си и ще се чувствате чудесно с техните услуги, препоръчва се на 100%!
Карта
Отзиви за Храм "Св. Тодор"
P. G.
Изключително интересно място е. Дано се съберат пари за консервиране на стенописите. Те са в два слоя, като може да се видят библейски сцени само от втория. Има някакви мерки за запазване на църквата, но за съжаление времето е оказало своето влияние. Основата на църквата е от камък , а куполът е изграден от тухли. Успях да открия и заснема - Тайната вечеря, Христос пред Пилат Понтийски и откъслечни изображения на светци. Има надписи, но за неспециалисти са енигма. Покрита е с дървен навес за да я запази от разруха. Точно до църквата е направено място за отдих - чисто, подредено с посуда и всичко необходимо за семеен пикник.
D. P.
Добре запазен храм от 11-12 век. Е, можело е и по-добре да се получи консервацията му, но все пак е впечатляващо. Много лесно се стига до там.
B. P.
Уникално място. Когато я забелязах за пръв път беше още с дървения обков. А под него каменна църква с уникална иконопис. Изоставена насред полето. След време махнаха дъските с идея да се възстанови, но явно е спряно да се работи.
Един от най - истинските примери за съхранение на вярата - скрита под дъски, по средата на поле, но в същото време много красиво изрисувана, както съседните църкви в с.Вуково.
H. S.
Църквата се намира на 2 км северно от град Бобошево, върху възвишение на десния бряг на река Струма, в местността Селище. По тип принадлежи към кръстокуполните църкви с издаващи се свободно рамене на кръста. Има дължина 7,4 м и ширина 6,21 м. Полукръглата апсида е прорязана от тесен, дълъг прозорец. Куполът е стъпвал върху цилиндричен барабан, осветяван от четири прозорци. Църквата е градена от камък, а куполът и сводовете от тухли. В купола редиците тухли са замазани през един ред, тъй че се получава ефектна декоративна украса. По стените на църквата са запазени стенописи в два пласта. Фреските от ранния пласт са унищожени, а тези от втория представляват ценни творения на българската средновековна живопис. Частично запазени са Тайната вечеря, Умиване на нозете, Моление в Гетсиманската градина, Предаване на Христа от Юда и др. Относно датировката на църквата има противоречия. В. Миков я отнася към ХIII—XIV в., Н. Мавродинов – XII в., а Д. Панайотова – към първата четвърт на XI в., а стенописите – вторият пласт, датира от първата половина на XIV в. Патрик Льокак обаче е на мнение, че вторият слой е създаден през XVII в. В архитектурно отношение църквата е от най-старите в България от т. нар. тип на свободния кръст. През 1962 г. тя е „опакована“ с дървен градеж в очакване на пълната ѝ реставрация, но след като такава не е организирана, дървеният градеж е свален от местен гражданин с надеждата да се привлекат чуждестранни средства за реставрация.
Църквата е архитектурно-художествен паметник на културата с национално значение (ДВ, бр. 38/1972).
Църквата носи името Св. Тодор – по името на св. Теодор Тирон или на св. Теодор Стратилат.
L. N.
Прекрасно, пазете го, хора!
P. A.
Д. Д.
L. D.
И. Ц.
Б. П.