Отзиви за Храм „Свети Димитър Солунски“. (Църква) в Пловдив (Пловдив).
Храм „Свети Димитър Солунски“
ул. „Тодор Самодумов“ 1, 4000 Стария град, Пловдив, България
Описание
Информация за Храм „Свети Димитър Солунски“, църква в Пловдив (Пловдив)
Тук можете да видите местоположението, работното време, време на посещаемост, контакти, снимки и реални отзиви, направени от потребителите.
Това място има добри отзиви, това означава, че те се отнасят добре с клиентите си и ще се чувствате чудесно с техните услуги, препоръчва се на 100%!
Карта
Отзиви за Храм „Свети Димитър Солунски“
B. K.
"Свети Димитър Солунски“ е православна църква в град Пловдив, намираща се в Старинния град. Иконостасът, архиерейският трон и амвонът са изящни произведения от бял, сив и цветен мрамор в храм "Св. Димитър" в Пловдив
L. B.
Православният храм, посветен на Свети Димитър Солунски Чудотворец е едно от украшенията на Архитектурно-исторически резерват „Старинен Пловдив“. Построен е на мястото на едноименен късносредновековен храм, който пък вероятно е бил издигнат на мястото на още по-стара култова постройка. Църквата представлява типична за Възраждането псевдобазилика със строги форми, но е уникална с градежа си от родопски камък и мрамор. Построена е от прочутия възрожденски майстор от Брацигово Стою Иванов през 1833-1838 г. Главни дарители са били заможните пловдивчани Иван Политоглу и Антон Камизопуло, търговец в Москва.
Централната църква се издига сред голям за Стария Пловдив двор, ограден с високи зидове, които правят храма практически невидим от съседните улици. Внушителната постройка се открива, едва когато влезнете в двора през дебелите дъбови порти.
В дворното пространство, оформено като манастирски комплекс, са разположени още къщата на свещеника, малък параклис-аязмо и служебни постройки - също скрити зад дебелите дувари.
Това „криене“ на църквата е характерно и за други пловдивски възрожденски черкви като „Св. Неделя“ или „Св.св. Константин и Елена“. Странното от съвременна гледна точка архитектурно решение има просто обяснение – по този начин храмът не се е набивал на очи турските завоеватели.
Камбанарията на „Св. Димитър“, която е видима по-отдалеч, е построена вече след Освобождението от прочутия пловдивски архитект от чешки произход Йосиф Шнитер.
В интериора на черквата поразява единственият по рода си през епохата на Българското Възраждане мраморен иконостас. Сътворен е през 1860-1869 г. от одрински и местни каменоделци под ръководството на майстор Калумен, но има вероятност част от елементите му да са внесени от Италия.
Вероятно поради липса на средства в украсата на храма са използвани икони и от стоялата преди на негово място черква. Така за нас са се съхранили уникални иконописни творби от XVIII век – Св. Богородица, Христос Вседържител, Св. Димитър и др. Някои от тях са с тежки сребърни обкови, които удивително хармонират с мрамора на иконостаса.
На проскинитарии, изработени от резбарите Димитър и Антон Станишеви и на иконостаса има икони на прочутия възрожденски зограф Никола Одринчанин. Впечатлява руската икона „Св. Антоний Велики“, дарена от Антон Камизопуло.
По време на борбите за независима българска църква от средата на XIX век, чийто главен център е Пловдив, „Св. Димитър“ за известно време е своеобразно средище на гръцката и гръкоманска (гудилска) партия. А точно отсреща, от другата страна на тясната улица „Тодор Самодумов“, към която гледа входът на църквата, и на малката уличка „Иван Шишман“ се издига „Жълтото училище“ - главна опора на българския дух и просвета и първо българско модерно класно училище в Пловдив. Тихите сега улички са свидетели на много важни за нашата история събития, а сблъсъците на враждуващите страни далеч не винаги са завършвали само с размяна на реплики.
След Октомврийската революция в началото на 20-те години в България пристигат много емигранти от Бялата армия и църквата „Св. Димитър“ е предоставена за техните духовни нужди. Дълги години в нея служи прекрасният руски свещеник отец Данииил Закоблук и пее великолепен руски църковен хор.
А. Л.
Църква е осветена на 18 януари 1838 година.
p. p.
Аязмо на Св.Св.Кирик и Юлита в църковния комплекс Св. Димитър
s. t.
За първи път го видях отворен .
R. M.
Удивителен православен храм!
В. П.
Многовековно духовно и културно покровителство над Миряните !Велик Храм .
K. W.
A very fine church from the 19th century that is well preserved and still used for liturgy. Photos inside are not allowed, the interior is less spectacular than the outside since the walls are mostly white, no frescoes. The altar is spectacular, built out of white marble it has a golden beautiful iconostasis. In the church yard don't miss the shop of the lady who does icons on wood. You can admire them even if you don't wantti buy and the prices are pretty reasonable for something handmade (cheapest one is about 75 euros, most are in the 100-150 euros price range)
(Преведено)
Много фина църква от 19 век, която е добре запазена и все още се използва за литургия. Снимките вътре не са позволени, интериорът е по-малко ефектен от външния, тъй като стените са предимно бели, няма стенописи. Олтарът е грандиозен, изграден от бял мрамор, има златисто красив иконостас. В църковния двор не пропускайте магазина на дамата, която прави икони на дърво. Можете да им се възхитите, дори ако не искате да купувате, а цените са доста разумни за нещо ръчно изработено (най-евтиното е около 75 евро, повечето са в ценовия диапазон 100-150 евро)
I. Z.
М. Р.