Отзиви за Храм „Свети Харалампий“. (Църква) в Пловдив (Пловдив).
Храм „Свети Харалампий“
ул. „Митрополит Натанаил“ 18, 4020 Мараша, Пловдив, България
Описание
Информация за Храм „Свети Харалампий“, църква в Пловдив (Пловдив)
Тук можете да видите местоположението, работното време, време на посещаемост, контакти, снимки и реални отзиви, направени от потребителите.
Това място има добри отзиви, това означава, че те се отнасят добре с клиентите си и ще се чувствате чудесно с техните услуги, препоръчва се на 100%!
Карта
Отзиви за Храм „Свети Харалампий“
V. A.
Прекрасен и потдържан храм със голям двор и красиви зелени площи.
Г. Х.
Един от старите и хубави православни храмове в Пловдив. Малко, но красиво дворче, отеца изглежда наистина божи човек. Свещи се копуват вътре в храма. Първоначално помислехме, че храма е затворен, но след като бутнахме голямата метална врата разбрахме, че грешим. Очарован съм от спокойствието, което създава храма.
Г. Г.
Малък и спретнат православен храм. Един от първите построени в Пловдив и оцелял до наши дни. Трябва да се възстановят стенописите след ремонта, който беше направен.
С. А.
Красив малък храм, в който да излеете мислите си, да отворите душата си и да го напуснете по - добър човек.
L. B.
Храм, посветен на св. свещеномъченик Харалампий, има още в началото XIX в. в пловдивския квартал „Мараша“. През 1874 г. той е изцяло обновен с щедрите дарения на членове от прочутия тогава в града кафтанджийски еснаф. Тази дата се вижда и сега издялана на мраморна плоча, поставена над главния вход от западната страна на храма.
Строежът е изпълнен от брациговски майстори. Типичната трикорабна псевдобазилика е разделена от два реда по четири дървени колони, свързани с полукръгли арки, стъпили върху оригинални капители с форма на лалета. Размерите на храма не са големи (20 на 12 м), но въздействието на архитектурата му е внушителна заради извисения на 14 метра осмостенен купол, изграден върху свода на средния кораб. До това време купол в Пловдив има единствено митрополитската черква „Св. Марина“. Подът е настлан с мраморни плочи. Олтарът е украсен с резбован иконостас от втората половина на XVIII в. В него са вградени царски двери от края на XVII в. Предполага се, че резбата с по-късната датировка е дело на забележителния майстор, работил иконостаса на параклиса „Св. Въведение Богородично“. Резбата е плитка, с ажурна украса и има хубава, майсторски изпълнена орнаментика. Иконите са разположени в три хоризонтални реда. Под големите изображения от царския ред има пана с рисувани живописни пейзажи. Храмовата икона, посветена на св. Харалампий, е дело на големия възрожденски живописец Станислав Доспевски. Иконите „Св. Троица“ и „Св. Благовещение“ са рисувани от зограф Стефан Андонов - Пазарджичанин. Скоро след Освобождението, през 1878 г., друг известен местен зограф Атанас Гюдженов, баща на големия живописец проф. Димитър Гюдженов, поема работата по изписване на черквата. Вероятно поради недостатъчно средства той успял да покрие със стенописи само купола, средния кораб и източната олтарна стена с апсидата. Интериорът на храма „Св. Харалампий“ е бил обогатен с красиво резбовани владишки трон и амвон.
На два проскинитария са поставени иконите „Св. апостол Тома и праведни Ной“, рисувана през 1833 г. от Никола Одринчанин и „Св. Харалампий“ от началото на XIX в.
Освен култов паметник, черквата „Св. Харалампий“ е историческа светиня, свързана с последната фаза от борбата за самостоятелна българска църква.
I. S.
ТОЗИ ХРАМ Е НЕВЕРОЯТНА СИЛА! ВИНАГИ КОГАТО ОТИДА В ХРАМА СЕ ЗАРЕЖДАМ С ПОЗЕТИВНА ЕНЕРГИЯ! СЛУЖИТЕЛИТЕ СА ПРЕКРАСНИ! МНОГО ДОБРЕ СЕ ПОДЪРЖАМ
Н. Ч.
Много хубава църква, а служителите са изключително любезни, мили и отзивчиви!
P. R.
Много спокойна и тиха църква с изключително любезни служители.
М. А.
Истински Божи Храм душата намира спокойствие
Е. И.
Свято място, което е много добре поддържано.
В. П.
Чудесен храм и много поддържан.
Д. В.
Прекрасен храм!
I. I.
Малък, добре поддържан храм.
B. A.
Прекрасен, уютен храм Божи!
d. d.
Старинен храм с атмосфера и уют
С. И.
Чудесен малък храм
Г. и. В. Ч.
Една от красивите Църкви на Пловдив.
E. I.
Спокойно място е.
А. K.
Празник днес
v. d.
Много красиво
И. М. (. M.
Място с харизма
Б. Б.
Крссив храм
A. T.
Kleine orthodoxe Kirche ziemlich abseits gelegen, mit einigen schönen, alten Ikonenbildnissen.
(Преведено)
Малка православна църква на отдалечено място с красиви изображения на стари икони.
M.
Not so prominent, but nice.
(Преведено)
Не толкова изпъкнал, но хубав.
S. C.
v. s.
Д. A.
V. K.
G. R.
R. P.