Отзиви за Слатинско неолитно селище. (Музей) в София (София).
Слатинско неолитно селище
бул. „Шипченски проход“, 1113 БАН IV км., София, България
Описание
Информация за Слатинско неолитно селище, Музей в София (София)
Тук можете да видите местоположението, работното време, време на посещаемост, контакти, снимки и реални отзиви, направени от потребителите.
Това място има добри отзиви, това означава, че те се отнасят добре с клиентите си и ще се чувствате чудесно с техните услуги, препоръчва се на 100%!
Карта
Работно време на Слатинско неолитно селище
Понеделник
10:00ч.–17:00ч.
Вторник
10:00ч.–17:00ч.
Сряда
10:00ч.–17:00ч.
Четвъртък
10:00ч.–17:00ч.
Петък
10:00ч.–17:00ч.
Събота
10:00ч.–17:00ч.
Неделя
10:00ч.–17:00ч.
Отзиви за Слатинско неолитно селище
T. T.
Хубаво е, че все още има археология и история и учени които искат да я покажат на света и да се гордеем. Но най-лошото е че майка България има пари за избори и други никому ненужни неща,НО не и за наука и изкуство!
S. I.
Чета отзиви от някакви, без извинения, умници: Забрава, общинска мърлящина, запуснато... Хора, които нямат и бегла идея за помен от понятие как се правят археологически разкопки. Как се разкриват пласт по пласт все по-назад във времето, как се описват, заснемат, картотекират и реставрират находките от всеки пласт, как се консервира теренът между всеки етап от разкопките... Само между другото: Тук са открити уникални неща и със сигурност още ще се откриват. Можете да придобиете някаква частична представа, ако мимоходом разгледате "украсата" в метростанция "Сердика". И селище с отбранителни ровове и ограда от колове на... 8 000 години. Запазени основи на сгради със сложна планировка, глинени статуетки и култови фигури от нефрит, произхождащ от земите на днешен Иран, но обработен тук, делви с лимец и други храни, камини и пещи и т.н. и пр. За сведение на многознайковците тук от много години рабоят не само добри български археолози и антрополози, но и световни такива! И разкопките не са само на това място, тези около 2-3 декара са само 1 процент (един процент) от общата територия на най-древното неолитно селище в Софийското поле, което е сред най-старите не само в България, но и в Европа. Разкопки се правят и на други места от селището, върху които няма днешни сгради и улици.
Защо тогава давам оценка 4, а не 5? Защото трябва да се помисли за постоянен малък музей тук, но със съответните му там аудиовизуални, интерактивни и прочее възстановки, с интересни и за деца беседи, с възможност посетителите да се докоснат до живота и бита на древните ни предци, с пътя им до тук от югозападна Мала Азия (поне такава е най-вероятната хипотеза, подкрепена с много доказателства от археология, антропология, генетика), с развитието на цивилизацията тук... Без изхвърляния, но атрактивно!
Знам, че още е рано за това, има още години разкопки и упорита пипкава научна работа, но е време да се помисли как ще го направим в много близко бъдеще.
В заключение: Няма да видите нещо много атрактивно в момемта на обекта. Аз живея наблизо и имам късмета и любознателността от седем години да посещавам и следя всеки етап от разкопките. Наистина е уникално. Дано в близко бъдеще общината и държавната власт го направят атрактивен обект за посещение. И чуждите туристи ще ахкат, а нашите деца ще бъдат запленени!
B. A.
Все още правят разкопки.
V. T.
История на София
E. K.
D. S.
V. C.