Отзиви за Черква "Св.Георги Победоносец". (Църква) в Кюстендил (Кюстендил).
Описание
Информация за Черква "Св.Георги Победоносец", църква в Кюстендил (Кюстендил)
Тук можете да видите местоположението, работното време, време на посещаемост, контакти, снимки и реални отзиви, направени от потребителите.
Това място има добри отзиви, това означава, че те се отнасят добре с клиентите си и ще се чувствате чудесно с техните услуги, препоръчва се на 100%!
Карта
Отзиви за Черква "Св.Георги Победоносец"
С. С.
Посетихме черквата „Св. Георги“ и мегалитното светилище през септември. Много интересни, но слабо известни! На външен вид черквата очевидно се нуждае от ремонт (в делничен ден е затворена), но в двора се виждат подобрения - навес и посадени фиданки.
Пътят е добре обозначен с табели в село Лиляч и нататък по стената на язовира и през борова гора; Google Maps не показва маршрута правилно, нито желае да регистрира язовира като обект.
B. Y.
Много красиво място с достъп по черен път, ако е сухо, може и с автомобил! Минава се покрай красив язовир, до църквата има пейки и масички и голям нов навес! Край църквата е природната забележителност "Провиралнята", красиво и според легендите целебно място!
H. S.
Черквата „Св. Георги“ с мегалитното светилище, известно като „Провиралката“, се намира на около 1 км североизточно от село Лиляч. Двата обекта са разположено на възвишение в местността „Манастирище“. До тях води черен път, минаващ по стената на язовир и пресичащ хълм, залесен с борова гора.
За черквата:
Черквата е изградена като селски храм през 1925 г. на мястото на старо оброчище, което също било посветено на Св. Георги. Според стари предания някога на това място е имало манастир и поради това цялата местност носи името „Манастирище“.
Сградата на християнския храм е издигната върху огромен скален масив, чиито естествени форми са използвани и пригодени през древността за светилище. Вероятно същите са влизали в комплекса на по-късно възникналия манастир.
В архитектурно отношение църквата е еднокорабна, едноапсидна, с камбанария над входа, който е от запад. Наосът има полуцилиндрично сводесто покритие тип „кара таван“. Обширното вътрешно пространство се осветява с шест големи прозорци (по три на всяка от надлъжните стени) и четири по-тесни на апсидата. Иконостасът е обикновен дъсчен с дърворезбени орнаменти на Венчилката и рамките на иконите. Последните са типични представители на следосвобожденската иконопис, с влияние от руската художествена школа.
Като цяло, лилячкият храм „Св. Георги“ има представителен вид, така че осанката му изпъква над околния терен и привлича погледа отдалеч.
За жалост, днес черквата се намира в не добро състояние. Направен преди години ремонт на покрива не е успял да предотврати напълно проникването на влага, при което мазилката на тавана продължава да се руши, както и тази на фасадата.
Надежди за възстановяването на храма и въобще за популяризиране на мястото (със светилището), дава местното църковно настоятелство, което през последните години развива доста активна дейност. Благодарение на дарения от миряни е закупена нова камбана, възстановени са липсващите икони, облагородени са интериорът и пространството около храма, на път е да бъде възстановено и електрозахранването. Трябва да се спомене и съпричастното отношение на община Невестино, с чието финансиране е изградена помощна постройка към черквата.
D. D.
Разкош,тишина,шир
G. “. G.
Прекрасно място
P. M.
НАША СВЕТИНЯ
Z. P.
Tranquil area, the chapel is mostly closed, but you can light a candle down the path to the sacred stone formation. Search for the other big stones around, plenty of carved spaces to lay or sit.
(Преведено)
Спокойна зона, параклисът е предимно затворен, но можете да запалите свещ надолу по пътя към свещената каменна формация. Потърсете другите големи камъни наоколо, много издълбани пространства, за да лежите или седнете.
Д. Д.
W. W.
А. Б.