Отзиви за Храм „Св. прпмчца Параскева“. (Църква) в Пловдив (Пловдив).
Храм „Св. прпмчца Параскева“
ул. „Зора“ 15, 4000 Център, Пловдив, България
Описание
Информация за Храм „Св. прпмчца Параскева“, църква в Пловдив (Пловдив)
Тук можете да видите местоположението, работното време, време на посещаемост, контакти, снимки и реални отзиви, направени от потребителите.
Това място има добри отзиви, това означава, че те се отнасят добре с клиентите си и ще се чувствате чудесно с техните услуги, препоръчва се на 100%!
Карта
Работно време на Храм „Св. прпмчца Параскева“
Понеделник
8:00ч.–19:00ч.
Вторник
8:00ч.–19:00ч.
Сряда
8:00ч.–19:00ч.
Четвъртък
8:00ч.–19:00ч.
Петък
8:00ч.–19:00ч.
Събота
8:00ч.–19:00ч.
Неделя
8:00ч.–19:00ч.
Отзиви за Храм „Св. прпмчца Параскева“
M. K.
Красива малка скрита скална църква
Ц. К.
Много благодатно място . Има мощи на Св. Параскева Римлянка и на Св. Рафаил Св . Николай и Св. Ирина .
Има и част от одеждата на Св. Йоан Кронщадски .
Има и богата църковна литература , която е на достъпни цени .
Тихо и спокойно място, за да се усамотиш и помолиш за своето спасение .
С. Д.
На Джамбаз тепе е църквата, след Понеделник пазара завивате вляво по стълбите и сте там. Още като влезете вляво на стената има голама, стара и много интересна снимка на града, под която има надпис кога и с чии дарения е построена. След като излезете от нея, вляво има друго стълбище, което ви отвежда до камбанарията. Заключена е. Оттам, обаче, се открива чудна гледка към града, като на длан ви е площад "Централен" и сградите на него на фона на Родопа планина. В края на 70-те години на миналия век храмът беше затворен и отново възстановен през 2007 г. Построена е през 1836 г. с ктиторството на пловдивския чорбаджия хаджи Вълко Чалъков, но дарения са правени и от пловдивчани, както и на жителите на близките до Пловдив населени места. Има съхранен списък на ктиторите, от който се вижда, че със средства са помогнали и Пловдивска митрополия, и Бачковският манастир. През декември 1836 г.е осветена църквата. Била е посветена на св. Петка Епиватска, а в края на 50-те години на XIX в. е преименувана. Част от иконите на иконостаса, който е дървен, са дело на Захарий Зограф, а останалите са на тревненски и одрински иконописци. Има и интересна легенда за създаването и, както и предположения, че е изградена върху основите на по-стара църква.
L. B.
Историята на този малък храм, сгушен в подножието на Джамбаз тепе, се крие в тежките времена на падането на Второто българско царство под турско робство и е свързана с преданието за величествената катедрала, посветена на света Петка Епиватска, която цар Иван Асен II построил в Пловдив в чест на пренасянето на мощите на светицата във Велико Търново.
Превземайки Пловдив през 1371г, Лала Шахин, един от най-големите османски предводители, бил толкова впечатлен от катедралата, че веднага решил да я превърне в голяма и великолепна джамия в прослава на неговата победа. Това е днешната Джумая джамия в центъра на Пловдив. На православното население завоевателят разрешил да си построи на друго място храм, носещ името на света Петка и това място било именно там, където и днес се намира настоящият храм.
В сегашния си вид храмът е построен през 1836г, с ктиторството на богатия пловдивски чорбаджия хаджи Вълко Чалъков–Големия и неговите сродници и с даренията на местните българи и гърци, както и на българи от околните села и градчета като Карлово и Клисура.
В. П.
Самото посещение и Преклонение Е Божествена повеля !
V. G.
Църквата е обновена. Много приятна. Част от миналото на нашия град. Непременно я посетете.
G. G.
Много стар храм, поддържан прекрасно, благодарение на отец-настоятеля!
Х. Т.
☦️
1. T.
Прекрасен храм издигнат над града!
P. G.
Прекрасно
I. I.
Страхотно място!
С. Ф.
(Преведено) Божи дом, където винаги помагат, съпричастни хора.
(Оригинал)
Дом Божий где всегда помогут , отзывчивые люди.
P. G.
nice place
(Преведено)
хубаво място
I. B.
М. D.
M. Z.
T. N.
S. K.
G. P.
O. M.