Отзиви за Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“, град Пловдив. (Училище) в Пловдив (Пловдив).
Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“, град Пловдив
ул. „Янко Сакъзов“ 2а, 4000 Център, Пловдив, България
Описание
Информация за Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“, град Пловдив, Училище в Пловдив (Пловдив)
Тук можете да видите местоположението, работното време, време на посещаемост, контакти, снимки и реални отзиви, направени от потребителите.
Това място има добри отзиви, това означава, че те се отнасят добре с клиентите си и ще се чувствате чудесно с техните услуги, препоръчва се на 100%!
Карта
Работно време на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“, град Пловдив
Понеделник
8:00ч.–17:00ч.
Вторник
8:00ч.–17:00ч.
Сряда
8:00ч.–17:00ч.
Четвъртък
8:00ч.–17:00ч.
Петък
8:00ч.–17:00ч.
Събота
Затворено
Неделя
Затворено
Отзиви за Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“, град Пловдив
L. B.
Художникът Цанко Лавренов е един от най-известните български живописци, образец на самобитно дарование, висока ерудиция, неизчерпаема енергия и приказна творческа фантазия. Неговата работа онагледява великолепно сложното преплитане в българското изкуство, на тенденциите към съхраняване на традицията и възприемане на модерното европейско мислене в стремежа и желанието да се създаде национален стил.
След няколко опита да завърши висше художествено образование в София и Виена, той превръща неуспеха си в предимство за изграждане и разгръщане на творческа индивидуалност, повлияна от народното творчество, възрожденските майстори, сецесиона и експресионизма. В последващото практическо и теоретическо развитие, Лавренов запазва това предпочитание и демонстрира дълбоко искрено преклонение към паметниците от българското възрожденско изкуство. Неговите композиции със сюжети от Пловдив и Велико Търново, с теми от старите манастирски комплекси от Света Гора на Атон, Рила и Родопите, показват желанието му да свърже природните с архитектурните форми в името на тяхната респектираща историчност. Едно щастливо стечение на обстоятелствата през 1935 година позволява на Цанко Лавренов да посети Атон и в рамките на сто дни да опознае някои от манастирите, столицата Карея, да посети килии на местни майстори зографи. Той вече е рисувал Рилския манастир и сега творческото му въображение намира почва да продължи идеята си за показване на образци от вкаменена култура, внушаващи легендарно спокойствие на фона на величествена природа. С нагласата на времето, движейки се в средата на известни български живописци, винаги анализирайки и подържайки високо ниво на сетивност, Цанко Лавренов разви един изключително характерен стил отличаващ се с плоскостно линеарно рисуване, рязък контур, декоративно стилизиране, подчертана едноплановост, условна осветеност, плътност и звучност на цвета, внимание върху детайла, нарушена геометрична и въздушна перспектива, поглед от високо, смесване на техники (живописна, графична и акварелна), повествователност и условност на сюжета, разнообразие на темите и смесване на стиловете. Въпреки, че почти всички характеристики са типични за мадернизма и не са чужди на европейското изкуство от това време, така събрани на едно място в името на една графична декоративна илюстративност, на декларираност на чувствата и настроенията, те разкриват наивистичен подход в творчеството. За него живописното отпада като художествен проблем и става средство за изразяване, за идеализиране на „родната същина”, за възвръщане на изгубената непосредственост, за реакция срещу унифицираната индустриална действителност на ХХ век.
Н. К.
Отлично. Добро обучение. Отлични условия.
😃…
B. Y.
Едно от добрите училища в града!
g. s.
❤️❤️
E. M.
I. K.
A. K.